Atölye Başka; ''Retro hayat!… yeniden!'' sloganıyla retro hayatı, yeniden canlandırmak, yorum katmak ve retrodan ilham alarak yepyeni tasarımlar yapmak için kuruldu.

Retro dikeyinde ilerleyecek olan Atölye Başka; ürünlerini 4 ana grupta bambaşka bi tarzda sınıflandırmaktadır. Bunlar;

Reenkare™: Bir dönem çoğu mekanda başrol olmuş ama sonra birdenbire ortadan kaybolmuş emektar eşyalarınızı, klonlamakla kalmadık yepyeni yorumlar kattık ve buna Reenkarne™ dedik.

Dejavu™ : Size ‘’babannemde de bunun aynısı’’ vardı dedirtmek için, zaman tünelinizde biyerlerde saklı kalmış ürünleri sunuyoruz. Yaşayacağınız Dejavu™’lardan sorumlu değiliz :) .

Retrospektif™ : 50’ler, 60’lar,70’ler, 80’ler hatta 1920’ler bile olur bizim için... bize her tasarım Retro!  Bu prensiple tasarlar ve hayata geçirirsek, tabi haliyle buna da Retrospektif™ deriz.

İkona™ : Bir nevi Ustalara Saygı köşemizdir ki tadından yenmez. George Nelson’ın hindistan cevizi koltuğundan, Charles Eames’in renkli toplu askılığına kadar İkona™ olmuş her şey burada!

Ilk kreasyonunu yaklaşık 10 unique Reenkarne™ ürün ile geçen sene bu zamanlar çıkaran Atölye Başka, şimdi 3.kreasyonunu 50'yi aşkın Retrospektif™ ürün ile gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Yanı sıra asıl misyonu dekor tedariği olan Atölye Başka, önde gelen basın kuruluşlarından TRT, Kanal D, ATV, Show Tv, MinT Yapım, O3 Production ve Most Production ile birlikte bir çok projeye imza atmış bulunmakta.

Retro hayat… yeniden! sloganıyla retro konusunda akla ilk gelen marka olmayı hedefleyen, bu konuda emin adımlarla ilerleyen Atölye Başka; prime time da 1. Sıralarda olan Seksenler ve Merhamet dizilerinin dekor sponsorluğunu üstlenmiştir.


Yeni Koleksiyonumuz ise NeoRetro™ (Bir Retrospektif™ grubu ürünüdür.)

Adından da anlaşılacağı gibi yeni nesil retro yorumunu Yunanca "Neo" kelimesinden almaktadır. Bu sefer bambaşka bir tarzı Bauhaus'u yorumladık. Üçlü, ikili, tekli oturma grubunun yanında en sıkıntılı ürün olan L koltuk için modüler yapılabilir puf ve bank ile bu problem çözmeyi başardık. Artık uzanma kısmını istediği yere koyabileceği bir L koltuğa sahip olacaksınız. Bauhaus tarzının önceliği olan ''Tasarım işlevselliğin ardından gelir.'' sözünü de dikkate almış olduk :)


Bauhaus 1930´larda daha sonraki yıllarda "Modern" olarak anılacak bir akımdır. Akıma ismini veren Bauhaus; 20. yüzyılda mimari, tasarım, sanat alanlarında yeni akımlar yaratmış bir Alman tasarım okuludur. Günümüzün "Tasarım işlevselliğin ardından gelir." felsefesine dayanarak, Bauhaus tarzı oldukça sade ve aydınlıktı.